"Cílem vzdělání a moudrosti je, aby člověk viděl před sebou jasnou cestu života, po ní opatrně vykračoval, pamatoval na minulost, znal přítomnost a předvídal budoucnost."
                                                                        (Jan Ámos Komenský)

Základní škola T. G. Masaryka je městskou plně organizovanou školou založenou v roce 1937. Sídlí ve dvou budovách: ve Školní ulici, kde je ředitelství školy, učebny 2. stupně a část učeben 1. stupně, a v Žižkově ulici, kde je druhá část učeben 1. stupně.

Ředitelkou školy je od 1. 8. 2013  Ing. Miriam Piskačová. Statutárním zástupcem ředitelky školy je  Mgr. Vlastislav Sýkora a zástupkyní ředitelky školy  Mgr. Jana Smíšková.

V roce 2000 se stala jednou ze škol zapojených do programu Škola podporující zdraví.

Od roku 2005  ve škole pracuje Školní poradenské pracoviště. Vzniklo v rámci projektu VIP- Kariéra a je financováno Evropskou unií a rozpočtem ČR. Tým tvoří výchovná poradkyně - kariérové poradenství, školní metodici prevence rizikového chování, výchovná poradkyně pro oblast specifických poruch učení a chování a školní psycholog.

Součástí školy jsou školská zařízení:
- školní družina, IZO: 113 700 024, kapacita 240 žáků
- školní jídelna, IZO: 102 714 380

Vyučování probíhá podle vzdělávacího programu Školní vzdělávacího programu pro základní vzdělávání  -  Spektrum.

V rámci mimoškolní činnosti nabízí škola mnoho nejrůznějších kroužků, mezi nimi např. kroužky anglického jazyka, keramiky, příprava k přijímacímu řízení na střední školy, sportovní, zábavné kroužky, předškoláček a další.
Školní družina navazuje svým zaměřením a programem na výchovnou a vzdělávací činnost školy.
Informační centrum slouží jako školní knihovna, odborná učebna a studovna pro žáky školy.

Partneři školy jsou zejména Dům dětí a mládeže Poděbrady, Základní umělecká škola Poděbrady, Základní škola U Bažantnice Poděbrady, Ekogymnázium Poděbrady a další. Dále spolupracujeme s Policií České republiky, Městskou policií Poděbrady, záchrannou službou, s hasičským záchranným sborem, Českým červeným křížem. Dalšími spolupracujícími organizacemi jsou Pedagogicko psychologická poradna Středočeského kraje - pracoviště Nymburk, Středisko výchovné péče Kolín, Asociace pomáhající lidem s autismem Apla Praha, Institut pedagogicko psychologického poradenství České republiky.

UPOZORNĚNÍ POLICIE ČR

na zvýšený výskyt trestné činnosti - vykrádání osobních automobilů před budovami základních a mateřských škol. Nenechávejte si v interiéru vozidla žádné osobní věci (kabelky, peněženky, mobilní telefony, ...). Celé jednání pachatelů je velmi rychlé - pár desítek sekund.

POPTÁVÁME PRACOVNÍ POZICI SPECIÁLNÍHO PEDAGOGA

pro výuku předmětu speciálně pedagogické péče. S úvazkem ve výši 1 hodina týdně a nástupem od 1. 6. 2018.

ADAPTAČNÍ KURZ PRO ŽÁKY BUDOUCÍCH 6. TŘÍD

Místo konání: Penzion Sport Seletice u Nymburka. Termíny konání: 6. A 10. - 12. 9.; 6. B 12. - 14. 9.; 6. C 19. - 21. 9.; 6. D 17. - 19. 9. Účastnický poplatek: 1.200,- Kč. Více informací zde.