Pozice asistenta pedagoga (AP) pro žáky se sociálním znevýhodněním byla na naší škole zřízena již před 7 lety. Pedagogy byla přítomnost AP, který se systematicky věnoval žákům s nízkým sociálně ekonomickým a kulturním statusem, žákům z neúplných rodin, ale též z rodin v krizi (sociálně i emočně strádajícím dětem) a z rodin s nedostatečnou znalostí vyučovacího jazyka – tedy žáků z prostředí, kde se jim nedostává dostatečné podpory k řádnému vzdělávání včetně spolupráce zák. zástupců se školou, hodnocena kladně. Došlo k poklesu výchovných obtíží těchto žáků i ke zlepšení jejich školních výsledků, rovněž i k jejich lepšímu sociálnímu začlenění ve třídě. Stejně pozitivní ohlas má tato podpora i u rodičů, kteří jsou často v takové situaci, že sami nejsou schopni svým dětem pomoci a z finančních důvodů si nemohou dovolit takovou službu někde zajistit. V naší  škole  pracují standardně 2 tyto asistentky pedagoga (každá na jedné budově naší školy v rozsahu polovičního úvazku), v péči mají celkem 38 žáků se sociálním znevýhodněním. K nim přibyla od září 2015 další 1 asistentka pedagoga v rámci mimořádně vyhlášeného rozvojového programu MŠMT  na období září – prosinec 2015. Podporovala sociálně znevýhodněné žáky, kteří k nám nastoupili v novém školním roce a mj. se adaptovali  na nové prostředí. S žáky naše paní asistentky pracují nejen formou přímé podpory ve vyučovací hodině, ale  pomáhají jim i mimo vyučování, procvičují učivo, napomáhají s domácí přípravou. Nedílnou součástí jejich práce je spolupráce s rodiči.
    Naším cílem je udržení těchto žáků  v hlavním vzdělávacím proudu. Díky finančním prostředkům, které získáváme  z rozvojových programů MŠMT, pokračujeme  v dlouhodobé  a systematické přímé práci s těmito žáky a jejich rodiči, vytváříme   podpůrné prostředí, pomáháme při zvládání školních nároků,  posilujeme motivaci pro školní práci, posilujeme sebevědomí a sebepojetí těchto žáků i jako prevenci jejich rizikového chování.

Garantem této aktivity je Mgr. Jana Smíšková.

PLÁN NA PRVNÍ DNY ŠKOLNÍ DOCHÁZKY PRO PRVŇÁČKY

Podrobné informace naleznete zde...

Ohlédnutí za oslavami 80. výročí školy

Vystoupení školní družiny Lijavec - Rádio DVOJKA. Odkaz: http://www.rozhlas.cz/dvojka/zaznamy/#/2017-06-04 (nepůjde-li pustit, vyhledejte R DVOJKA na internetu) Vysílání dne 4. 6. 2017 v 15:00 Hod (3 x 60). Velmi pěkný rozhovor, reprezentace školy. Poděkování všem účastníkům tohoto vystoupení. Ing. Miriam Piskačová, ředitelka školy