________________________________________

ŠKOLNÍ ROK 2017/2018

VÁNOČNÍ JARMARK A ROZSVĚCENÍ STROMKU

Jelikož se Vánoce nezadržitelně blíží, uspořádali jsme již před zahájením adventu v obou budovách ZŠ T. G. Masaryka vánoční jarmark, na kterém děti nabízely svoje výrobky. Tyto dekorace mnohdy svou nápaditostí i provedením předčily profesionální výtvory z obchodů. Není proto divu, že lidé i letos netrpělivě vyčkávali před školou ještě před otevřením jarmarku a i v naší škole se projevila nákupní horečka. Vánoční atmosféra byla podtržena rozsvěcením stromku, u kterého se uskutečnilo vystoupení žáků jak s českými koledami, tak i s koledami zpívanými v cizích jazycích. Jsme rádi, že se trhů i vystoupení zúčastnilo velké množství návštěvníků, od kterých jsme si vyslechli nejednu chválu.

Součástí odpoledne bylo i již tradiční dvaadvacáté setkání  bývalých pedagogů a zaměstnanců školy. V příjemné atmosféře školní kuchyňky zavzpomínali nejen na minulá léta, ale popovídali si i o  svých současných aktivitách. A těch je opravdu požehnaně! Bývalí kolegové se vždy také živě zajímají o současné dění ve škole i o novinky, které čeká české školství v blízké budoucnosti. Jsme rádi, že se naši senioři těší dobrému zdraví a srší životním elánem a optimismem. V průběhu setkání pronesla slavnostní přípitek  ředitelka školy Ing. Miriam Piskačová, která všem přítomným popřála vše nejlepší do nového roku 2018. A pak již čas patřil společné fotografii do školní kroniky a malému adventnímu občerstvení. Věříme, že za rok se zase všichni rádi společně uvidíme.

Mgr. Radka Martínková

______________________________

ANGLICKO-ČESKÁ DIVADELNÍ PŘEDSTAVENÍ

Protože v naší základní škole T. G. Masaryka nepovažujeme za důležité pouze vzdělávání v oblastech, jež nám určují jednotlivé předměty, ale také vzdělávání kulturní, navštěvujeme s našimi žáky v průběhu školního roku mnoho divadelních představení. Naposledy to bylo představení v poděbradském Divadle Na Kovárně, kde pro mladší žáky zahráli členové Divadelního Centra anglicko¬-české činoherní představení Puss in Boots – Kocour v botách a pro ty starší Peter Black 3. 

Pohádku o Kocourovi v botách asi jistě každý zná z mnoha moderních adaptací. Tato anglicko-česká verze s písničkami nás naučí, že se nemusíme bát příležitosti, nemáme se vzdávat a máme vytrvat v úsilí, aby se věci změnily k lepšímu.

Peter Black 3 je volným pokračováním představení Peter Black a Peter Black2, které jsme měli možnost zhlédnout v předchozích letech a zároveň je i vyvrcholením této trilogie. Tak, jako předcházející dvě představení, se i toto zabývalo starostmi a zkouškami, které nám přináší každodenní život. Vypráví příběh člověka, který přišel o všechno a popisuje jeho opětovný start od nuly až do momentu, kdy se z něho stal dědic rodinného sídla. Toto představení nejenže ukáže dětem možné nástrahy života, ale také motivy a důvod, proč s překážkami v životě bojovat, navíc s humorem a nadhledem.

Hercům se velmi úspěšně podařilo dětské publikum zaujmout a udržet jeho pozornost až do konce. Žáci nepotřebují mít zdatné jazykové schopnosti, protože cílem těchto představení bylo jim přiblížit anglický jazyk v atraktivní divadelní formě a pomoci jim překonat případné zábrany. Zároveň si žáci zdokonalili znalost cizího jazyka, získali možnost bezprostřední interakce a prožili jedinečný umělecký zážitek, který zaujal nejen je, ale i učitele.

Bc. Martina Nicholls

______________________________ 

MEZINÁRODNÍ DEN KUCHAŘŮ

Mezinárodní den kuchařů připadá na 20. listopad. V tento den se konají různé akce spojené s vařením, pečením, smažením a vším, co se kuchyně týče. Na naší škole se v tento den konala akce Nestlé pro zdraví dětí, kterou pořádá organizace Edhance. Tento projekt podporuje vzdělávání dětí v oblasti výživy a zdraví a působí ve školách již od roku 2015. Během dopoledne se žáci šestých ročníků účastnili přednášek na téma zdravý životní styl, zdravé jídlo a dostatečný a kvalitní pitný režim, které probíhaly humornou a nenásilnou formou. Žáci třetích tříd vyráběli zvířátka z ovoce a zeleniny, které mohli následně i sníst, a luštili rébusy a křížovky na téma zdravý životní styl, zdravé jídlo a pití. Pro žáky sedmých ročníků byla připravena lekce vaření pod odborným vedením kuchařů Jiřího Středy, Tomáše Kourka a Martina Havla z Asociace kuchařů a cukrářů ČR a Věry Rejhonové ze střediska praktického vyučování hotelu Intercontinental. Tato praktická výuka měla dětem představit ukázku chutné a zdravé přípravy hlavního jídla a dezertu. Žáci si připravili lososa se zeleninovým salátem a francouzské toasty s ovocným salátem. Účelem této lekce bylo přimět děti jíst ryby, což se zdařilo, protože i ti, kteří se na začátku hlásili k tomu, že ryby nejedí, po skončení vaření svůj vztah k nim přehodnotili a vlastní výtvor snědli.

Odpoledne probíhaly akce určené i veřejnosti. Kuchaři připravili ukázku zdravých svačinek pro děti včetně ochutnávek a v tělocvičně se konalo sportovní odpoledne pod vedením Jany Boučkové, koordinátorky projektu Děti na startu, který má děti nenásilnou formou komplexně připravit na pozdější zvládání specializovaných sportovních disciplín tak, aby je sport nepřestal bavit. Pro zpestření měly děti možnost nechat si namalovat krásný obrázek na obličej. Jsme rádi, že se akce zúčastnili nejen žáci a rodiče naší školy.

______________________________ 

PŘICHÁZÍ ČAS SETKÁNÍ, ČAS NADĚJÍ I SPLNĚNÝCH PŘÁNÍ...

„Není to nějak brzy?“ Dívám se do kalendáře a opravdu – Vánoce se kvapem blíží. Jistě, je to jako každý rok; Advent začíná čtyři neděle před vánočními svátky. To jen mně se nějak zkracují nebo snad zrychlují roky a připadá mi, že jsme ještě nestačili uklidit loňskou vánoční výzdobu a už abychom vymýšleli novou. 

O to víc je třeba si uvědomit, jak rychle plyne čas a umět si užívat každou vteřinku našeho života. Přijďte si takové chvíle užít s našimi žáky, kteří pro všechny zájemce, pod vedením pedagogů Základní školy T. G. Masaryka, připravili předvánoční nadílku.  

Již nyní se připravuje do tisku speciální vánoční číslo školního časopisu a kalendář na rok 2018 s vybranými kresbami či malbami našich žáků, které bude k mání na plánovaných akcích naší školy.

Všichni se již těšíme na vánoční výzdobu školních chodeb i samotných tříd. Ostatně naše prostory si bude moci prohlédnout každý návštěvník školních vánočních trhů, kde si určitě vybere nějakou tu výzdobu či výrobek pro sebe nebo své blízké. 

Jménem všech zaměstnanců a vedení školy bych rád pozval veřejnost na vánoční trhy, které se uskuteční již v pondělí 27. listopadu od 14,30 hodin v budově ve Školní ulici a v úterý 28. listopadu od 14,30 hodin v budově školy na Žižkově. V pondělí od 16,00 hodin si připomeneme ve Školní ulici, jak to chodívalo o Vánocích v Polabí dříve. Naši žáci si totiž připravili pěvecké i dramatické vystoupení, kde zazní především lidové koledy. A ano, bude rozsvícen ozdobený školní vánoční strom. Samozřejmě se posluchači budou moci občerstvit teplým čajem a cukrovím, které přichystají naše paní kuchařky. 

Že školu navštíví i Mikuláš snad nemusím těm nejmenším asi připomínat. Možná těm zlobivějším naznačím, že 5. prosince nechodí sám!

Pěvecký sbor Slunečnice potěší 1. prosince naše spoluobčany v denním stacionáři v Kluku a především svým vystoupením v Divadle Na Kolonádě 14. prosince od 17,00 hodin. Srdečně zvu do poděbradského divadla i na vánoční vystoupení našich žáků ve středu 13. prosince. Od sedmnácti hodin se zde můžete pokochat vánoční hudební a literární atmosférou prostřednictvím zpěvu a mluveného slova. Také občané Kout a okolí si jistě udělají čas na vystoupení našich žáků v sobotu 2. prosince od 15,00 hodin v jejich obci. 

Těšíme se na shledání při adventních akcích pořádaných naší školou. A třeba společně zavzpomínáme: “Já sním o Vánocích bílých, Vánocích, jaké z dětství znám. Já sním o Vánocích bílých, vánočním stromku zářícím.“

Mgr. Vlastislav Sýkora

______________________________

NOVÁ ŽIVOTNÍ ROLE „PRVŇÁČEK“

První třída - to zdaleka není jen nová školní aktovka a slabikář. Je to velká životní změna. Být prvňáčkem je jeden z nejdůležitějších kroků pro dítě. Střídání školkového režimu za ten školní s sebou však nese řadu velkých změn.

Na dítě s nástupem do 1. třídy čeká zvládnutí nového učiva, začlenění do nového kolektivu v novém prostředí, rozvíjení pozornosti a překonávání potíží. Je tedy nutná pravidelná každodenní příprava na školu. Nároky jsou kladeny i na rodiče. Time management /organizace času/, řečeno dnes tak módním pojmem, to je totiž nejdůležitější věc, kterou musí rodiče každého školou povinného dítěte ovládat. Školní rok je shon, rodiče i děti by ho měli zkusit prožít v klidu, ne ho jen s vypětím všech sil přežít. Přejeme tedy všem našim nejmladším žáčkům hodně pevné vůle, trpělivosti a radosti ze získaných vědomostí. 

Brzy to budou dva měsíce, kdy poprvé usedla do školní lavice Lilianka K., Vanesska Č. a Péťa B. Každý u nás na ZŠ T. G. Masaryka navštěvuje jinou první třídu. Přes první nesmělé kroky, které byly poznamenané i určitou obavou, vše zvládli a nyní se již těší z prvních úspěchů. Každý jejich den je plný pilné práce. A co už umí, s čím se nám chtějí pochlubit, co mají ve škole rádi? To vše mi stihli říci během přestávky u svačinky.

Vanesska : „Škola je velká zábava, moc se mi tu líbí. Můj nejoblíbenější předmět je čeština. Umíme číst první písmenka M, L, A, E, skládáme a zase rozkládáme slabiky, hledáme jejich správné místo 

ve slově. Baví mě vlastně všechno učení. Mám ráda svoji paní učitelku, protože má hezké vlasy a dává nám jedničky. Já už jich mám deset. A taky ráda cvičím na žebřinách. Těším se, až budeme hopsat na trampolínách.“

Péťa: „Nejraději mám matematiku, tělocvik a kamaráda Honzíka. Když píšeme do písanky, tak to nedělám rád, ale paní učitelka mě chválí, že píšu pěkně.“

Lili: „Můj nejlepší předmět je matematika, počítám víčka a už umím do pěti, taky napsat číslice umím. Poradím si i se znaménky větší a menší.  Mám tady ráda všechno i kamarády mám ráda všechny, nemám takovou tu nejlepší. Chodila jsem minulý rok na Předškoláčka, takže jsem mohla školu poznat, bylo to príma a mám tu starší sestřičku, ta se za mnou chodí dívat.“

Proto pokud máte doma předškoláka a na nástup do první třídy ho chcete připravit, přiveďte ho k nám na kroužek PŘEDŠKOLÁČEK. Jednou měsíčně pro něj připravíme hodinu zábavného učení, kde posílíme zrakové a sluchové vnímání. Zaměříme se na početní představivost, paměť, pozornost a myšlení v souvislostech. Rozcvičíme mluvidla a rozšíříme slovní zásobu, budeme pracovat ve skupinkách, procvičíme jemnou motoriku, grafomotoriku i hudební cítění. Více informací a termíny najdete na stránkách školy www. zstgmpodebrady.cz. 

Mgr. Kateřina Šmídová

______________________________ 

PŘEDŠKOLÁCI OBJEVUJÍ VŠECHNA ZÁKOUTÍ ŠKOLY

Půjdou příští rok prvňáčci do naší školy se strachem z neznámého? Určitě ne. Koncem září se totiž žáci našich devátých tříd postarali o to, aby budoucí prvňáci poznali celou školu skrz naskrz. A to doslova. Pro předškolní děti z mateřských školek připravili na různých místech školy, včetně venkovních, rozmanitá stanoviště, kde plnily zábavné úkoly. Děti se tak podívaly do učeben, odborných pracoven, keramické dílny, dílny pracovního vyučování, učebny výchovy ke zdraví, tělocvičny i na hřiště a školní pozemek. Zdatné průvodce školou měli tito budoucí prvňáci také v našich nejstarších. Kdo jiný zná totiž školu ze všech pohledů lépe než oni za devět let, které zde, někteří i dobrovolně a rádi, strávili. Role průvodců se zhostili opravdu odpovědně a nezalekli se ani toho, že se museli postarat i o několik malých dětí najednou. Hlavně chlapci na sebe byli pyšní, že zvládli to, co se očekává spíše od děvčat. A za to všem patří velká pochvala. Pro každou školku byl připravený symbolický keramický klíč od budovy školy, který všem dětem příští  záři odemkne cestu k nám. Jsme rádi, že se tato každoroční akce setkala ze strany školek opět s velkým zájmem.

Mgr. Radka Martínková

______________________________ 

VZÁJEMNÝM POZNÁVÁNÍM KE ZLEPŠENÉ SPOLUPRÁCI

Se začátkem školního roku bývá spojena celá řada povinností jak pro učitele, tak pro žáky. V tomto náročném období odjíždí žáci šestých ročníků na již tradiční adaptační kurzy. Letos takto postupně vyjely čtyři šesté třídy, a to do nedalekých Seletic, kde žáci prožili tři aktivní dny.

Přechod na druhý stupeň je pro bývalé žáky prvního stupně velkou změnou – nové, druhostupňové prostředí, nová třídní paní učitelka, nové předměty, více učitelů, někteří známí spolužáci odešli a několik spolužáků do třídy naopak přišlo z jiných škol. Žáci se tak musí adaptovat na celou řadu změn, aby se nejen dobře vzdělávali, ale aby se ve škole cítili také dobře a chodili do ní rádi. Adaptační kurzy umožňují přechod na druhý stupeň ulehčit, avšak zejména podporují pozitivní klima ve třídě. Díky intenzivně prožitému společnému času mimo školu, který korigují a sledují doprovázející vyučující, se žáci mezi sebou lépe poznají a kurz odhalí, co ve třídě funguje a na čem je třeba nadále pracovat. 

A co tedy naši noví i stávající žáci na adaptačním kurzu zažili? Čekala je celá řada promyšlených aktivit, díky kterým si navzájem naslouchali, sdíleli své postoje, a hlavně se o spolužácích dozvěděli něco nového. Ačkoli by se mohlo zdát, že z období docházky na prvním stupni se žáci znají dobře, opak může být pravdou – žáci tvoří oblíbené skupinky, někdo je uzavřenější a méně se zapojuje, někdo si s někým nerozumí či je například rozladěn, že mu odešel spolužák pryč, pro nově příchozí žáky je nové úplně vše. Mezi oblíbené aktivity patřily právě ty, při kterých se žáci navzájem poznávali či se přesvědčili, že jsou pro někoho ze třídy velmi důležitým parťákem. Prostor byl dán i sportovním hrám, při kterých se žáci podporovali nebo se domlouvali, kdo bude co a s kým hrát. I turistický výlet poukázal na celou řadu zajímavých faktorů jednak o třídě, jednak o žácích samotných.

Ačkoli to žáci obvykle nepoznají, jsou sledováni pedagogy,  kteří pozorují, kdo se jak účastní jednotlivých aktivit. S těmito informacemi pak učitelé nadále pracují během školního roku tak, aby se třída pozitivně rozvíjela a aby žáci utvořili spolupracující tým s pohodovým a přátelským zázemím. Věříme, že i letošní adaptační kurzy, stejně jako ty předchozí, budou mít pozitivní odraz v nových šestých třídách a že žáci z těchto tříd si odvezli nejen pěkné zážitky, ale i pocit větší soudržnosti třídního kolektivu. 

Mgr. Jana Eliášová

______________________________

OTÁZKY PRO ŘEDITELE ŠKOL

1. Nastaly na Vaší škole o letních prázdninách nějaké změny (učitelský sbor, úpravy školy atd.)?

V novém školním roce jsme náš pracovní kolektiv posílili o dvě vyučující na prvním stupni, o tři vyučující na 2. stupni, o tři asistentky pedagoga, o jednu sociální pedagožku a nového pana školníka.
Letní prázdniny jsou vždy určeny na větší opravy či rekonstrukce, výmalby prostor. Letos to byl i nový sprchový kout s WC pro paní kuchařky, rekonstruovaný sklad pro školní družinu v Žižkově ulici, nový sklad pro první a druhý stupeň ve Školní ulici, místnost s vybavením pro školní archiv, nově vydlážděná přístupová cesta u zadního vchodu do budovy školy ve Školní ulici. Velkou změnou je pro nás právě dokončovaná výstavba nového multifunkčního sportoviště pro výuku tělesné výchovy v Žižkově ulici.

2. Kolik tříd prvňáčků jste v září otevřeli a jaký je nyní celkový počet žáků Vaší školy?

4. 9. 2017 jsme slavnostně přivítali pět tříd prvňáčků a celkový počet žáků nám vzrostl na 837.

3. Jaké nejvýznamnější události (pomineme-li akce 4. září) Vaší školu v letošním školním roce čekají? 

Mezi nejvýznamnější akce patří každým školním rokem Odemykání školy budoucím prvňáčkům, adaptační kurz žáků 6. ročníku a výjezd 8. ročníku k volbě povolání, Rozsvícení školního vánočního stromu, Vánoční trhy s výrobky našich žáků, dva vánoční koncerty, Den otevřených dveří pro rodiče budoucích prvňáčků a pro veřejnost, lyžařský výchovně vzdělávací zájezd do Krkonoš a Jizerských hor, zahraniční zájezd do Španělska a samozřejmě oslava 100. výročí vzniku ČSR.

4. Nastanou letos nějaké podstatné úpravy, rekonstrukce či opravy ve Vaší škole a jakou změnu/projekt byste v brzké době rádi zrealizovali?

Po rekonstrukcích a výstavbě nového sportovního areálu budovy školy v Žižkově ulici plánujeme rekonstrukci topení v budově školy ve Školní ulici a naším dlouholetým přáním je dokončení fasády a výstavba moderní tělocvičny ve Školní ulici.
V rámci projektu IROP má být moderně rekonstruována učebna počítačů. Zapojili jsme se i do projektu OPVV – šablony pro ZŠ, v rámci kterého mj. budou realizovány aktivity na podporu žáků a rozvoj čtenářské gramotnosti.

5. V těchto dnech se často v médiích hovoří o možné stávce učitelů souvisejí se zvyšováním mezd. Pokud by stávku odbory iniciovaly a stát nevyslyšel jejich žádosti o navýšení platů, zapojili byste se do stávky?

Toto je otázka na učitele a mně nepřísluší za ně odpovídat. Nicméně platy učitelů v porovnání s ostatními vysokoškolsky vzdělanými lidmi jsou neodpovídající.

______________________________

CO JE NOVÉHO NA ZŠ T. G. MASARYKA PODĚBRADY

Nový školní rok jsme přivítali netradičně živým natáčením pořadu Snídaně s Novou. Pro některé kolegy začal pracovní den již ve 4 hodiny ráno. Televizní štáb svým profesionálním přístupem uvolnil počáteční napětí a jednotlivé vstupy i přivítání nových prvňáčků bylo milé a důstojné.
Během prázdnin, kdy jsou prostory obou budov školy nezvykle klidné a tiché, vždy probíhají výmalby učeben, opravy vybavení, drobné rekonstrukce a velké úklidové práce. Letošní prázdniny nás ale čekala výstavba nového školního hřiště u budovy školy v Žižkově ulici.
Ve spolupráci s Městem Poděbrady jsme nechali vypracovat v roce 2016 projektovou studii. Stávající sportovní areál byl již nevyhovující pro výuku tělesné výchovy na základní škole. 
Nový sportovní areál o rozměrech 76 x 30 m má běžecký ovál délky 200 m se dvěma běžeckými dráhami o celkové šířce 2,39 m. Součástí je běžecká rovinka o celkové délce 70 m s počtem tří běžeckých drah. Na konci sprinterské rovinky je umístěno doskočiště pro skok daleký o rozměrech 6 x 3,6 m s jedním odrazovým prknem.
Uvnitř běžeckého oválu je umístěno víceúčelové hřiště o velikosti 44 x 24 m (1 x hřiště na házenou, 1 x hřiště na basketbal a 2 x hřiště na volejbal/nohejbal).
Povrch tvoří vodopropustný polyuretanový materiál, na běžeckém oválu dvouvrstvý a na multifunkčním hřišti jednovrstvý s barevným vyznačením jednotlivých sportů.
Celý areál a hřiště u budovy naší školy ve Školní ulici bude provozován Poděbradskou sportovní s.r.o.
Výstavbou víceúčelového sportovního areálu získali žáci naší školy odpovídající sportoviště pro výuku tělesné výchovy, rozvoj tělesné zdatnosti a ještě více podpoří úspěchy naší školy ve sportovních soutěžích a občané města Poděbrad další kvalitní sportoviště pro své volnočasové aktivity a podporu sportu u svých dětí.
Hřiště bude slavnostně otevřeno 21. 9. 2017 v 9:45 hod. přestřižením pásky a v 10:15 hod. prvním sportovním kláním WORLD MARATHON CHALLENGE (celosvětovou soutěží škol v maratonu štafetovým způsobem pro žáky od 11 do 13 let).
Těšíme se na setkání s vámi, přijďte podpořit naše mladé sportovce.
 
Ing. Miriam Piskačová
ředitelka školy
 

Den otevřených dveří a velikonoční jarmark

Srdečně Vás zveme na den otevřených dveří a velikonoční jarmark.

25. března od 14:00 do 17:00 Školní ulice

26. března od 14:00 do 17:00 ŽižkovTěšíme se na setkání!

Zahraniční zájezd do Německa 29. 3. 2020 - 3. 4. 2020

Více informací zde .

ZÁPIS DO PRVNÍ TŘÍDY PRO ŠKOLNÍ ROK 2020/2021

Vážení rodiče, ve středu 1. dubna 2020 a ve čtvrtek 2. dubna 2020 proběhne ve Školní ulici i v budově na Žižkově zápis do prvních tříd (místo zápisu je možné zvolit podle vlastního uvážení). Naše paní učitelky přivítají budoucí prvňáčky vždy v době od 13,00 hodin do 17,00 hodin. Těšíme se na shledání.