Proč jsme byli v Praze

08.06.2017

Proč jsme byli v Praze

Už asi mnoho z vás ví, že třída 5. D ráda zpívá. A proto se 14 z nás vydalo dne 12. 4. 2017 do Prahy. Účastnili jsme se předávání cen za péči o válečné hroby. Cenu dostali obec, město, 5 lidí a 1 člověk in memoriam. Ta se skládala z medaile, pamětního listu a dárkového koše. Předávání bylo velmi pěkné a slavnostní. Tleskali jsme těm, kteří pomáhají udržet vzpomínku na lidi, kteří za nás statečně bojovali ve válkách a předávají tuto vzpomínku dalším generacím. Touto poslední myšlenkou zakončil moderátor svůj první proslov, představil nás a zároveň vyzval ke zpěvu.

Zpívali jsme 5 písní, 3 v první části a 2 v druhé. Byla to slavnostní akce, jak už jsem zmínila, a stáli jsme hned vedle moderátora, takže jsme byli jako myšky. Samozřejmě při zpěvu, to jsme zpívali z plných plic. Sklidili jsme velký potlesk a moc nás to bavilo.

Po vystoupení jsme dostali dárečky a mohli se občerstvit. Poté jsme si udělali společné foto a vraceli se autobusem zpět do školy.

Žákyně 5. D Emma Knotnerová

Páťáci na Krajském úřadu Středočeského kraje

Byli jsme poctěni možností zúčastnit se akce pořádané na Krajském úřadu Středočeského kraje. Byli zde oceňováni jednotlivci, města a obce za příkladnou péči o válečné hroby, pomníky, pamětní desky. Předány byly pamětní plakety Ministerstva obrany ČR a pamětní listy Středočeského kraje, které získalo šest Středočechů a dvě města – Bakov nad Jizerou a Dobrovice. Slavnostní akt se konal 12. dubna 2017 na Krajském úřadu Středočeského kraje. Ocenění předávali náměstek hejtmanky pro oblast financí Gabriel Kovács, předsedkyně Výboru pro památkovou péči, kulturu a cestovní ruch Marcela Melková a zástupce Odboru pro válečné veterány Ministerstva obrany Imrich Vetrák.

Ve Středočeském kraji je 3014 válečných hrobů, pomníků a pamětních desek. Kraj a ministerstvo ocenily v předchozích letech celkem šestadvacet jednotlivců, měst a obcí. Letos k nim přibylo dalších osm. Válečné hroby a pamětní místa jsou nedílnou součástí naší historie. Vážit bychom si měli všech, kteří se o ně starají. Na osudy padlých v různých válkách, která tato místa připomínají, by se nikdy nemělo zapomenout. I taková slova slyšeli naši páťáci na slavnostním aktu, který doplnili několika písněmi.

Zapsala Monika Szabóová

PLÁN NA PRVNÍ DNY ŠKOLNÍ DOCHÁZKY PRO PRVŇÁČKY

Podrobné informace naleznete zde...

Ohlédnutí za oslavami 80. výročí školy